Bencovje grunt
Vitajte vo svete, ktorý už na mnohých miestach dávno skončil a navždy zanikol. Vstúpte starou drevenou bránou na Bencovje grunt do príbytku, história ktorého siaha do stredoveku. Vitajte v starých časoch, ktoré kupodivu ešte celkom nezanikli…
Ak by vám niekto zaviazal oči a doviedol vás na Bencovje grunt, sotva by ste poznali, že ste v modernom 21. storočí. Zákutie s malým obytným domčekom je ukryté v bočnej Hviezdoslavovej ulici (pôvodne Pivárskej), v historickom Starom meste vnútri stredovekých hradieb, na skok od hlavného Hurbanovho námestia a romantického Bojnického zámku.
Bencovje grunt patril rodine Štefana Bencu. Zápisy v matričných knihách z čias monarchie Rakúsko-Uhorska uvádzajú, že sa živil ako murársky pomocník – nádenník. Dom je dnes jednou z úplne posledných, ešte pôvodných tradičných stavieb, zachovaných v uličkách starých Bojníc. Jeho história je staršia viac než 400 rokov. Niekoľko posledných desaťročí v ňom nikto nebýval a tak pomaly ale isto chátral…
Po kompletnej rekonštrukcii, ktorá trvala 3 roky, 1. júla 2020 s radosťou oficiálne otvárame dvere Bencovje gruntu, aby sme mohli zdieľať nevšednú atmosféru ukrytú za stáročnými stenami tohto výnimočného a tak malebného miesta. Našou snahou je zachovať a prezentovať aj mnohé tradičné ľudové výrobky (v minulosti bežne používané predmety v domácnosti – vyrobené z keramiky, kameniny, prútia, dreva, ľanu, kovu), ktoré odzrkadľujú zručnosť a zmysel pre krásu starých remeselných majstrov. Preto v logu nájdete aj slová Múzeum remesiel.
Príďte sa k nám posadiť na starú drevenú lavicu, spomaľte, občerstvite sa tým, čo sme pre Vás pripravili (vždy podľa aktuálnej dennej ponuky – nápoje, u nás na Bencovje grunte vytvorené domáce sladké a slané dobroty, syry a mäsové výrobky od malých slovenských farmárov). Užite si vzácny genius loci tohto pozabudnutého kúta Bojníc, obrazu starého sveta, ktorý už na mnohých miestach úplne zanikol. Tu nie. Vitajte u nás srdečne.
Bojnice v čase
Prvá písomná zmienka o Bojniciach sa nachádza v listine zoborského opátstva z roku 1113. Mestečko sa pred mnohými storočiami vyvíjalo jednoducho podľa charakteru lokality a potrieb obyvateľov. Najstaršou časťou bol hrad a cirkevné objekty, ktoré boli možno súčasťou jedného komplexu veľkého slovanského hradiska. Pod hradiskom sa utvorili osady remeselníkov a roľníkov. Snáď takto nejako vyzerali Bojnice na počiatku svojho vzniku. Najstaršou ulicou by mala byť dnešná Hviezdoslavova ulica, pôvodne nazývaná Pivárska (kde sa nachádza Bencovje grunt), ktorá bola už odpradávna prístupovou cestou k hradu. Až v 15. storočí po udelení mestských privilégií (1366) sa utvorilo dnešné hlavné Hurbanovo námestie. V polovici 17. storočia mesto obohnali hradby a takýto bol obraz Bojníc počas celých ďalších storočí. Keď sa miesto v hradbách úplne zastavalo, Bojnice začali rásť za hradby. Dnes tu žije necelých 5.000 obyvateľov.